אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר

בעיית צפיפות העצם קיימת גם אצל גברים וגם אצל נשים, בעיה זו גורמת לשברים מרובים בגיל המבוגר
הסיבות לנפילות הם:

1. ראיה מוגבלת
2. הליכה לא יציבה
3. רזון יתר- אנשים רזים סובלים יותר משברים.

כל הסיבות הללו עלולים לגרום לשברים המביאים לסבל וכאב, לא בהכרח נפילה גורמת לשבר, גם מצב של הרמה או אחיזה לא נכונה יכולים לגרום לשברים. לאנשים שיש חשש גדול לנפילה ניתן לשים תחתוני מגן שמפחיתים את נזק הנפילה.

מבנה העצם:

העצם מורכבת מתאי אוסטאוקלסטים הם השואבים סידן מהעצם ואוסטאובלסטים שלא נותנים לסידן לברוח ובונים את העצם, עם הגיל העצם נחלשת ואז גדלה הסכנה לשבירתה.
אצל נשים בתקופת המנופאוזה ואצל גברים בזמן הירידה בהורמון הטוסטוסטרון, נשים סובלות פי שמונה מגברים מבעיה זו.
מחלת האוסטופוראוזיס היא ירידה בצפיפות העצם באוסטופורוזיס נראית "מחוררת" יותר כמו גבינה, המקומות הקריטיים לשברים בגופינו הם חוליות עמוד השדרה. שבר דחוס הינו השבר השכיח זהו מצב שהחוליה נמעכת/נדחסת מהאיזור הקידמי נוצר מצב של גיבנת או עקמת. השברים בחוליות כואבים מאוד כשעם השנים מופיעים כאבים כרוניים.

הסיבות שמשפיעות על היווצרות המחלה:

*חוסר בויטמין D
*חסר הורמונלי כשלפתע בלוטת התריס אינה מתפקדת, תקופת מעבר אצל נשים וכו'
*צריכת סידן מופחתת
*עישון, אלכוהול,תזונה לקויה
האבחנה מתבצעת ע"י רופא משפחה, ניתנת הפניה לבדיקת צפיפות העצם שמגלה את המחלה, המחלה ניתנת לגילוי,לטיפול ומניעת סבל מיותר של החולה בה.

הטיפול באוסטאופורוזיס:

לקיחת תוספת של ויטמין D, שינויים בתזונה, שינויים בהרגלי חיים, בדיקת דם להורמונים.
לקיחת תרופה מקבוצת ביספוספונטים המינון של פעם בשבוע ויש גם טיפול של פעמיים בחודש. תרופות אלו מפחיתים את הסיכוי לשבר ב70%, אפשר ליטול את התרופה במשך שנים רבות.

לסיכום: מדברים על מחלה קשה שגורמת סבל רב, כאבים חזקים וממושכים, כשיש היום אפשרות של גילוי וטיפול במחלה, דבר שחוסך לחולים במחלת האוסטאופורוזיס סבל וכאבים מיותרים.

אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר
תוכן עניינים

לפרטים נוספים

לפרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ

שתפו את המאמר

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

תזונה נבונה בגיל השלישי

תזונה נבונה בגיל השלישי

הרפואה המתקדמת והטכנולוגיה המתחדשת בימינו ,מביאות עמן עלייה בתוחלת החיים. במקביל , בשנים האחרונות ניתן גם דגש גדול על תפקוד האדם המזדקן ואיכות חייו .

מחלת ההנטינגטון

מחלת ההנטינגטון

"מחלת הָנְטִינגְטוֹן" תוארה כבר בשנת 1872 על ידי ג'ורג' הנטינגטון אבל ידעו עליה כבר בימי הביניים. בגלל מאפייניה התורשתיים וההרסניים בקרב המשפחות הנגועות, מושקע מאמץ

מניעת זיהומים

זיהומים

זיהום הינו תהליך של התיישבות מזיקה של גורם זר בגופנו. הגורם המזהם יכול להיות חיידקים, טפילים, פטריות, נגיפים, וירוסים ועוד. קיימת חשיבות גדולה בהבנת גורמי

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן