אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר

בעיית צפיפות העצם קיימת גם אצל גברים וגם אצל נשים, בעיה זו גורמת לשברים מרובים בגיל המבוגר
הסיבות לנפילות הם:

1. ראיה מוגבלת
2. הליכה לא יציבה
3. רזון יתר- אנשים רזים סובלים יותר משברים.

כל הסיבות הללו עלולים לגרום לשברים המביאים לסבל וכאב, לא בהכרח נפילה גורמת לשבר, גם מצב של הרמה או אחיזה לא נכונה יכולים לגרום לשברים. לאנשים שיש חשש גדול לנפילה ניתן לשים תחתוני מגן שמפחיתים את נזק הנפילה.

מבנה העצם:

העצם מורכבת מתאי אוסטאוקלסטים הם השואבים סידן מהעצם ואוסטאובלסטים שלא נותנים לסידן לברוח ובונים את העצם, עם הגיל העצם נחלשת ואז גדלה הסכנה לשבירתה.
אצל נשים בתקופת המנופאוזה ואצל גברים בזמן הירידה בהורמון הטוסטוסטרון, נשים סובלות פי שמונה מגברים מבעיה זו.
מחלת האוסטופוראוזיס היא ירידה בצפיפות העצם באוסטופורוזיס נראית "מחוררת" יותר כמו גבינה, המקומות הקריטיים לשברים בגופינו הם חוליות עמוד השדרה. שבר דחוס הינו השבר השכיח זהו מצב שהחוליה נמעכת/נדחסת מהאיזור הקידמי נוצר מצב של גיבנת או עקמת. השברים בחוליות כואבים מאוד כשעם השנים מופיעים כאבים כרוניים.

הסיבות שמשפיעות על היווצרות המחלה:

*חוסר בויטמין D
*חסר הורמונלי כשלפתע בלוטת התריס אינה מתפקדת, תקופת מעבר אצל נשים וכו'
*צריכת סידן מופחתת
*עישון, אלכוהול,תזונה לקויה
האבחנה מתבצעת ע"י רופא משפחה, ניתנת הפניה לבדיקת צפיפות העצם שמגלה את המחלה, המחלה ניתנת לגילוי,לטיפול ומניעת סבל מיותר של החולה בה.

הטיפול באוסטאופורוזיס:

לקיחת תוספת של ויטמין D, שינויים בתזונה, שינויים בהרגלי חיים, בדיקת דם להורמונים.
לקיחת תרופה מקבוצת ביספוספונטים המינון של פעם בשבוע ויש גם טיפול של פעמיים בחודש. תרופות אלו מפחיתים את הסיכוי לשבר ב70%, אפשר ליטול את התרופה במשך שנים רבות.

לסיכום: מדברים על מחלה קשה שגורמת סבל רב, כאבים חזקים וממושכים, כשיש היום אפשרות של גילוי וטיפול במחלה, דבר שחוסך לחולים במחלת האוסטאופורוזיס סבל וכאבים מיותרים.

אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר
תוכן עניינים

לפרטים נוספים

לפרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ

שתפו את המאמר

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

שיפור הזיכרון בגיל המבוגר

שיפור הזיכרון בגיל המבוגר

זה לא סוד שבגיל השלישי הזיכרון נפגע לעיתים אפילו באופן משמעותי. אנשים מבוגרים מוצאים את עצמם מאבקים לזכור פרט שקטן כמו שם או כתובת ולפעמים

עצירות בגיל השלישי

עצירות בגיל השלישי

יש לא מעט יתרונות ודברים נעימים ונחמדים לחכות להם בגיל השלישי כמו פנסיה וזמן עם הנכדים וחופשה לה חסכתם ומנוחה בלי עבודה אבל יש גם

גלילה לראש העמוד

הצהרת נגישות

משכנות זהב רואה בנגישות לאנשים עם מוגבלות ערך מהותי וחובה עסקית, כחלק בלתי נפרד מתפיסת השירות והאחריות החברתית שלה.

במסגרת חובה זו החברה פועלת לממש את הזכות הבסיסית של כל לעובד\לקוח עם מוגבלות לקבל את מלוא השירותים המוצעים, באופן עצמאי ככל שניתן, תוך שמירה על כבוד האדם.

אנו משתדלים לשמר ולתחזק את האתר. במידה ומצאת דף באתר ו/או כל חלק ממנו אשר אינו מונגש ו/או נתקלת בקשיים בגלישה באתר, נשמח לעמוד לרשותכם.
במקרים אלו אנא צרו קשר עם רכז/ת הנגישות בחברה, גב' טל רפאל בטלפון שמספרו 050-5325168 בדוא"ל tal@zhv.co.il ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן