אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר

בעיית צפיפות העצם קיימת גם אצל גברים וגם אצל נשים, בעיה זו גורמת לשברים מרובים בגיל המבוגר
הסיבות לנפילות הם:

1. ראיה מוגבלת
2. הליכה לא יציבה
3. רזון יתר- אנשים רזים סובלים יותר משברים.

כל הסיבות הללו עלולים לגרום לשברים המביאים לסבל וכאב, לא בהכרח נפילה גורמת לשבר, גם מצב של הרמה או אחיזה לא נכונה יכולים לגרום לשברים. לאנשים שיש חשש גדול לנפילה ניתן לשים תחתוני מגן שמפחיתים את נזק הנפילה.

מבנה העצם:

העצם מורכבת מתאי אוסטאוקלסטים הם השואבים סידן מהעצם ואוסטאובלסטים שלא נותנים לסידן לברוח ובונים את העצם, עם הגיל העצם נחלשת ואז גדלה הסכנה לשבירתה.
אצל נשים בתקופת המנופאוזה ואצל גברים בזמן הירידה בהורמון הטוסטוסטרון, נשים סובלות פי שמונה מגברים מבעיה זו.
מחלת האוסטופוראוזיס היא ירידה בצפיפות העצם באוסטופורוזיס נראית "מחוררת" יותר כמו גבינה, המקומות הקריטיים לשברים בגופינו הם חוליות עמוד השדרה. שבר דחוס הינו השבר השכיח זהו מצב שהחוליה נמעכת/נדחסת מהאיזור הקידמי נוצר מצב של גיבנת או עקמת. השברים בחוליות כואבים מאוד כשעם השנים מופיעים כאבים כרוניים.

הסיבות שמשפיעות על היווצרות המחלה:

*חוסר בויטמין D
*חסר הורמונלי כשלפתע בלוטת התריס אינה מתפקדת, תקופת מעבר אצל נשים וכו'
*צריכת סידן מופחתת
*עישון, אלכוהול,תזונה לקויה
האבחנה מתבצעת ע"י רופא משפחה, ניתנת הפניה לבדיקת צפיפות העצם שמגלה את המחלה, המחלה ניתנת לגילוי,לטיפול ומניעת סבל מיותר של החולה בה.

הטיפול באוסטאופורוזיס:

לקיחת תוספת של ויטמין D, שינויים בתזונה, שינויים בהרגלי חיים, בדיקת דם להורמונים.
לקיחת תרופה מקבוצת ביספוספונטים המינון של פעם בשבוע ויש גם טיפול של פעמיים בחודש. תרופות אלו מפחיתים את הסיכוי לשבר ב70%, אפשר ליטול את התרופה במשך שנים רבות.

לסיכום: מדברים על מחלה קשה שגורמת סבל רב, כאבים חזקים וממושכים, כשיש היום אפשרות של גילוי וטיפול במחלה, דבר שחוסך לחולים במחלת האוסטאופורוזיס סבל וכאבים מיותרים.

אוסטאופורוזיס בגיל המבוגר
תוכן עניינים

לפרטים נוספים

לפרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ

שתפו את המאמר

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

מוסד סיעודי

מוסד סיעודי

בחירת המוסד הסיעודי הנכון עבור יקירכם יש האומרים שהזקנה מתגנבת עלינו פתאום ושברגע אחד אנחנו שמים לב שההורים שלנו קשישים למדי וכבר לא מתפקדים. ואז

כמה עולה בית אבות סיעודי

כמה עולה בית אבות סיעודי

אם יש לכם קרוב משפחה שהוא סיעודי ונזקק לטיפול ושהייה ממושכת בבית חולים שמותאם עבורו במצבו, סביר להניח שהתחלתם כבר לחפש עבורו בית אבות סיעודי.

גלילה לראש העמוד

הצהרת נגישות

משכנות זהב רואה בנגישות לאנשים עם מוגבלות ערך מהותי וחובה עסקית, כחלק בלתי נפרד מתפיסת השירות והאחריות החברתית שלה.

במסגרת חובה זו החברה פועלת לממש את הזכות הבסיסית של כל לעובד\לקוח עם מוגבלות לקבל את מלוא השירותים המוצעים, באופן עצמאי ככל שניתן, תוך שמירה על כבוד האדם.

אנו משתדלים לשמר ולתחזק את האתר. במידה ומצאת דף באתר ו/או כל חלק ממנו אשר אינו מונגש ו/או נתקלת בקשיים בגלישה באתר, נשמח לעמוד לרשותכם.
במקרים אלו אנא צרו קשר עם רכז/ת הנגישות בחברה, גב' טל רפאל בטלפון שמספרו 050-5325168 בדוא"ל tal@zhv.co.il ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן