אמנזיה

אחת היכולות החשובות ביותר שלנו היא זיכרון. ישנם שני סוגים עיקריים של זיכרון: קוגניטיבי הקשור לדברים שלמדנו ואפילו מי אנחנו ומיהם האנשים הקרובים לנו, וזיכרון מוטורי, שהוא זיכרון של הגוף כמו תחושות או יכולות מוטוריות, כולל אפילו הליכה. ישנן מחלות שונות בהן קיים איבוד הזיכרון. דמנציה הוא שם כולל למחלות אלה. מחלה מרכזית ומוכרת בקבוצת המחלות האלה היא אלצהיימר. מחלה אחרת היא אמנזיה. כאשר אמנזיה ישנה בגיל השלישי, במיוחד כשאותו קשיש כבר היה במצב סיעודי, יתכן שבשלב מסוים בית חולים סיעודי מורכב הוא הפתרון הטוב ביותר עבורו.

מהי בדיוק אמנזיה?

מחלת האמנזיה היא מחלת שכחה. ישנם שני סוגים של אמנזיה הנחשבים למחלה: אמנזיה רטרוגרדית (נסוגה) ואמנזיה אנטרוגרדית (מתקדמת). אמנזיה נוספת שהיא טבעית, מוכרת לכולם ואינה נחשבת למחלה היא אמנזיית ילדות בה הזיכרונות שלנו עד גיל שנתיים- שלוש נמחקים.

אמנזיה רטרוגרדית:

אמנזיה אצל מבוגרים
אמנזיה אצל מבוגרים
  • כל הזיכרונות שקודמים למחלה נמחקים. באמנזיה רטרוגרדית מתחיל אותו חולה לצבור מידע מחדש. הוא צריך תקופה לא קצרה על מנת ללמוד איך לעשות פעולות פשוטות ואף להכיר מחדש את האנשים הקרובים לו, כולל בני המשפחה הקרובים ביותר. לכן, במיוחד אם גם מצבו הבריאותי בעייתי, יתכן שעבורו בית חולים סיעודי מורכב הוא המקום לשהות בו בתקופה מאתגרת זו.

אמנזיה אנטרוגרדית:

באמנזיה זו נעלמת היכולת ללמוד ולהטמיע מידע חדש. גם מצב זה הוא מאתגר מאוד, החולה אינו מסוגל לזכור אנשים שהכיר לאחר המחלה. כך, התחלתם להעסיק עובד זר שיטפל בחולה לאחר שחלה במחלה לעולם לא יוכל להכיר אותו, וזהו מצב בעייתי.

ממה נגרמת אמנזיה?

בניגוד לאלצהיימר, אמנזיה אינה מחלה פרוגרסיבית שנגרמת מניוון תאי המוח. מדובר לרוב על נזק שנגרם כתוצאה

טיפול באמנזיה אצל מבוגרים בבית חולים סיעודי
טיפול באמנזיה אצל מבוגרים בבית חולים סיעודי

מטיפול מסוים כמו טיפול בשוק חשמלי, כתוצאה מחבלה שגרמה לזעזוע מוח למשל, דלקת קרום המוח, תרופות מסוימות, במיוחד ממשפחת הבנזודיאזפינים, חומרים רעילים כמו פחמן חד חמצני וגם אלכוהול בכמות גדולה. גם טראומה נפשית, דיכאון ואפילו סטרס ממושך יכולים לגרום לאמנזיה.
לסיכום, מצב של אמנזיה בשילוב מצב סיעודי ורפואי בעייתי מחייבים טיפול מיוחד. אשפוז בבית חולים סיעודי מורכב יתן למטופל את כל מה שהוא צריך על מנת לשמור על בריאותו ובטחונו ויתן למשפחתו שקט נפשי.

אמנזיה
תוכן עניינים

לפרטים נוספים

לפרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ

שתפו את המאמר

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

שיפור הזיכרון בגיל המבוגר

שיפור הזיכרון בגיל המבוגר

זה לא סוד שבגיל השלישי הזיכרון נפגע לעיתים אפילו באופן משמעותי. אנשים מבוגרים מוצאים את עצמם מאבקים לזכור פרט שקטן כמו שם או כתובת ולפעמים

עצירות בגיל השלישי

עצירות בגיל השלישי

יש לא מעט יתרונות ודברים נעימים ונחמדים לחכות להם בגיל השלישי כמו פנסיה וזמן עם הנכדים וחופשה לה חסכתם ומנוחה בלי עבודה אבל יש גם

גלילה לראש העמוד

הצהרת נגישות

משכנות זהב רואה בנגישות לאנשים עם מוגבלות ערך מהותי וחובה עסקית, כחלק בלתי נפרד מתפיסת השירות והאחריות החברתית שלה.

במסגרת חובה זו החברה פועלת לממש את הזכות הבסיסית של כל לעובד\לקוח עם מוגבלות לקבל את מלוא השירותים המוצעים, באופן עצמאי ככל שניתן, תוך שמירה על כבוד האדם.

אנו משתדלים לשמר ולתחזק את האתר. במידה ומצאת דף באתר ו/או כל חלק ממנו אשר אינו מונגש ו/או נתקלת בקשיים בגלישה באתר, נשמח לעמוד לרשותכם.
במקרים אלו אנא צרו קשר עם רכז/ת הנגישות בחברה, גב' טל רפאל בטלפון שמספרו 050-5325168 בדוא"ל tal@zhv.co.il ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן